Segítség a távolból – TeamViewer

Jan Vašek képe a Pixabay -en.

Most hogy ránk szakadt a digitális jövő, és egyre több időt töltünk online, gép előtt, az ezzel járó kérdések és problémák száma is megnövekedett. Nem mindenki mozog otthonosan a bitek között, és a sok felugró ablak, a trükkös kérdésekkel néhányakat az őrületbe kergethet.

Gerd Altmann képe a Pixabay -en.

Ilyenkor jöhet jól a szakavatott segítség. De ugye nem mindenki tart otthon egy informatikust. Mit lehet tenni, ha nincs kéznél a segítség? Telefonálhatunk neki, hosszasan próbálva körülírni a problémákat… sok ilyen hosszúra nyúlt beszélgetésnek voltam már résztvevője.

De van a segítségnyújtásnak egy egyszerűbb és mindenki számára kényelmesebb és elegánsabb megoldása – a távsegítség. Ilyenkor a segítséget nyújtó személy egy alkalmazás segítségével be tud lépni a segítséget kérő gépére, és át tudja venni a képernyőképet és az irányítást. Innentől a bajban lévőnek már csak az a dolga (miután beengedte a megbízható – ez fontos, emlékezzünk a farkas és kecskegidák esetére – segítséget), mint hátradőlve, kávéját olykor megkeverve figyelnie, amint a gépén, mint egy varázsütésre, megelevenedik minden, és a dolgok a helyükre kerülnek…

Erre az egyik kiváló eszköz a TeamViewer. Ez a távoli támogatás alkalmazás magán használatra ingyenes. A nyitó oldalon található „Töltse le ingyen” gombra kattintva be is szerezhetjük, majd telepíthetjük számítógépünkre. A telepítés során válasszuk az „Alapértelmezett telepítés / Default installation” és a „Személyes/nem kereskedelmi / Personal/Non-commercial use” opciót.

Telepítés után az alkalmazást indíthatjuk az alapértelmezett beállításokkal. Ha mi kérünk segítséget, akkor a „Távoli vezérlés engedélyezése” panel lesz számunkra érdekes. Az itt található azonosítót (egy 10 jegyű számot) és az ehhez tartozó, egyszer használatos jelszót kell megadnunk a távoli segítséget nyújtó személynek. Ha mi akarunk másnak segíteni és távolról szeretnénk a gépét vezérelni, akkor pedig a „Távoli számítógép vezérlése” panelt használjuk, ahol a kapott partnerazonosító beírása után, a felugró ablakban a jelszót megadva, csatlakozhatunk is a távoli géphez.

Google Meet – okostelefonon

Ha okostelefonunkon szeretnénk használni a Google Meet szolgáltatást, akkor a következő lépéseket kell követnünk:

  • Töltsük le a Google Meet alkalmazást a Google Play áruházból vagy az App Store-ból.
  • Ha települt az alkalmazás, indítsuk el, és adjuk meg Gmail fiókunkat a belépéshez.
  • A következő képernyőn egy kamera és egy mikrofon ikont találunk, melyekkel ki- vagy bekapcsolhatjuk az adott eszközt.
  • Az alkalmazásba belépve két dolgot tehetünk – vagy csatlakozunk egy értekezlethez, vagy pedig indítunk egyet.
  • Az értekezlethez való csatlakozáshoz be kell írnunk az értekezlet azonosítóját, melyet az értekezlet szervezőjétől korábban megkaptunk.
  • Értekezlet indításához érintsük meg a „+ New meeting” jelet, majd küldjük ki a meghívót a kívánt résztvevőknek.

Ne feledjük, minden résztvevőnek rendelkeznie kell Google fiókkal, anélkül nem fognak tudni csatlakozni az értekezlethez.

A Google Meet is ingyenesen elérhetővé vált mindenkinek

A napokban a Google is elérhetővé tette videókonferencia szolgáltatását mindenki számára – olvasható a The Verge cikkében. Az eddig csak oktatási vagy vállalati felhasználók számára elérhető szolgáltatást mostantól bárki, aki rendelkezik Google fiókkal, ingyen használhatja. Viszont a Google fiók feltétele annak is, hogy egy értekezlethez csatlakozzunk – csak egy linkre kattintva, fiók nélkül ez nem lehetséges. Ez a megoldás a használatot kicsit megnehezíti, viszont a több hasonló videókonferencia megoldásnál biztonságosabbá teszi a szolgáltatást.

Az ingyenes verzió természetesen korlátozottabb mint a fizetős – a résztvevők száma maximum 100 fő lehet, és a a jelenleg még korlátlan értekezlet időtartam is később 60 perces maximális korlátozást kaphat.

Forrás: The Verge

Talán páran már használták, vagy még most is használják a Google hasonló szolgáltatását, a Hangouts-ot. Ez az alkalmazás/szolgáltatás idővel beolvad a Google Meet (melynek „leánykori” neve egyébként Hangouts Meet volt) szolgáltatásba, ezzel egy egységes videókonferencia platformot teremtve mind az egyéni, mind pedig a céges/oktatási felhasználók számára.

Ezzel a lépésével a Google is igyekszik felzárkózni a Zoom és a Microsoft Teams mellé, egy könnyen használható és biztonságos megoldást kínálva.

Mit tehetünk ha lassú a net?

Most, hogy a kialakult helyzetben egyre többet és egyre többen vagyunk otthon – távmunka, digitális oktatás stb. – sokszor előfordul, hogy hálózati problémába futunk. Akadozik a videóhívás, szaggat a hang, nem indul el a letöltés és még sorolhatnám.

Ezeknek a problémáknak a megoldásához sorol fel pár ötletet oldalán a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH). Érdemes átfutni az ötleteket, hátha akad ami segíthet.

A fenti tippeket egészíteném ki még pár ötlettel.

A kapcsolat sebességének mérése:

Érdemes lehet megpróbálni a következő szolgáltatásokat is:

Wifi router beállításainak változtatása:

Váltás 2,4 GHz és 5 GHz között:

Az 5 GHz-es sáv igaz, hogy nagyobb átviteli sebességet kínál, viszont mindezt kisebb lefedettséggel teszi. Ha az 5 GHz-es kapcsolat a lakás másik végében bizonytalannak tűnik, érdemes lehet a 2,4 GHz-es sávra váltani, ahol az átviteli sebesség alacsonyabb, de nagyobb távolságban is stabil kapcsolatot biztosít.

Csatorna beállítása:

Ha a környezetünkben sok wifi router üzemel, elképzelhető, hogy bizonyos csatornák túlterhelődnek – sok eszköz használja ugyanazt egy időben. Ilyenkor érdemes manuálisan egy olyan csatornára váltani, amely kevésbé leterhelt. A csatorna váltást a router konfigurációs felületén tehetjük meg (ehhez leírást általában a szolgáltatók oldalán is találhatunk), a legkevésbé forgalmas csatornát pedig egy erre alkalmas mobil alkalmazással kereshetjük meg. Pár példa az ilyen alkalmazásokra: